NIEZBĘDNIK zamawiającego SZAMBO
Zamawiając szambo:
- Podaj docelową ilość osób, która będzie z niego korzystać
- Sprawdź ile zużywasz wody w obecnym mieszkaniu
- Zwróć uwagę na dojazd do miejsca docelowego montażu szamba -> samochód potrzebuje podjechać jak najbliżej wykopu (ze zbornikiem 8-12m3 max 3m od wykopu), a waży ok. 30 ton -> Samochód ma wymiary: szerokość – 2,4m, długość – 10m
- Podaj termin, na który potrzebujesz zbiornik
- Ustal dokładny termin i przygotuj wg niego wykop.
Te wszystkie informacje pozwolą konsultantowi odpowiednio dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Standardowo dla domku jednorodzinnego montujemy szambo o pojemności 10 m3.
Przygotowanie terenu (obowiązki zamawiającego):
- Zrób wykop pod zbiornik dzień przed dostawą szamba, bądź tego samego dnia z rana
- Wykop powinien mieć wymiary podane przez konsultanta. Standardowo wymiary wykopu pod szambo betonowe powinny być następujące:
– długość szamba + 1 m
– szerokość szamba + 1m
– wysokość szamba + 0,5 m (UWAGA! zwróć uwagę na rurę kanalizacyjną, która w indywidualnych przypadkach może być usadzona głębiej. Wtedy trzeba do niej dostosować wykop, a w tej kwestii na pewno pomoże nasz konsultant) - Pamiętaj, aby dno wykopu było równe. Zalecane jest zrobienie zagęszczonej podsypki z suchego betonu bądź żwiru o grubości 10 cm. Dopilnuj, aby koparka wyrównała dno przed zrobieniem podsypki, a nie podsypka służyła do jego wyrównania! Jest to bardzo ważne, aby uniknąć uszkodzenia mechanicznego dna w postaci pęknięcia.
- Przygotuj wjazd – Pamiętaj żeby usunąć zbędne samochody, otworzyć bramę bądź ściągnąć ogrodzenie tak, aby samochód z szambem mógł bez problemu dojechać do wykopu tyłem (ok. 1m od wykopu przy 10m3). Zwróć uwagę czy nie ma linii wysokiego napięcia bądź telefonicznej nad wykopem bądź w jego okolicy. Samochód ma wymiary: szerokość – 2,4m, długość – 10m, waga – ok. 30 ton
- Przygotuj wiadro wody, gdyż potrzebujemy ją do przygotowania zaprawy wodo- i mrozo-szczelnej, na której osadzana jest płyta i kominek.
- Przygotuj przedłużacz, abyśmy mogli podłączyć mieszadło.
Najczęstsze pytania:
- Szambo chcę umieścić na podjeździe. Można?
– Oczywiście, że można. Z tym, że wtedy należy zamówić szambo ze wzmocnioną płytą, do której jest dopłata. - Szambo chcę zakopać głębiej niż 0,5 m pod ziemią. Można?
– Oczywiście, że można. Standardowa płyta może być zakopana do 0,5 m. Jeśli jednak chcą Państwo zakopać zbiornik głębiej to trzeba domówić wzmocnioną płytę i ilość kominków wedle zapotrzebowania. Każdy dodatkowy kominek ma 0,5m wysokości. - Czy szambo dwukomorowe jest lepsze?
– W dłuższej perspektywie czasu jest bardziej ekonomiczne i można je wykorzystać przy przerabianiu szamba na oczyszczalnię przydomową. Zaletą jego jest rozdzielanie części ciekłej od stałej, do której można wrzucać rozkładające część stałą bakterie. Sprawia to, że wolniej się komora zapełnia. Jednakże, w praktyce ta część stała stanowi mały procent zapełnienia zbiornika, za którego opróżnienie i tak trzeba zapłacić tyle samo bez względu czy jest w nim 1 m3 mniej czy więcej. Więc decyzja należy do Państwa. - Czy mogę wykorzystać zbiornik na przechowywanie wody pitnej?
– Niestety nie sprzedajemy zbiorników na taki cel. Polecamy tutaj wszystkim plastikowe zbiorniki, które są bardziej sterylne. - Czy można jeździć samochodami ciężarowymi po zbiornikach?
– Trzeba zgłosić zapotrzebowanie na taki zbiornik ze specjalną płytą robioną na zamówienie. Należy wtedy dostosować teren pod szambo wg zaleceń producenta. - Mam podmokły teren. Czy można zamontować na nim szambo betonowe?
– Oczywiście, że można. Należy jednak zagwarantować dojazd do wykopu oraz dostosować w miarę możliwości datę montażu do pogody. Istnieje możliwość umówienia się tak, aby zamówić koparkę, która będzie na miejscu w momencie montażu, aby ewentualnie usunąć osuwającą się do wykopu ziemię. - Na mojej działce może występować skała. Czy to przeszkadza?
– Takie informacje należy przekazać operatorowi koparki, który będzie przygotowywał wykop, aby wykonał go odpowiedni wcześniej oraz zaopatrzył się w młot. - Co się dzieje jeśli pogoda się zepsuje, a ustalony jest termin montażu?
– W przypadku kiedy pogoda może mieć istotne znaczenie w montażu, należy najpóźniej dzień wcześniej do godziny 12:00 zgłosić zmianę terminu montażu. W przypadku zgłoszeń późniejszych klient zobowiązany jest do wniesienia opłaty wg wcześniejszych ustaleń. Zbiornik jest zostawiany u niego i wkładany w późniejszym terminie – przy ładnej pogodzie – za symboliczną opłatą. - Co jeśli nie wykopię na czas?
– Każda godzina postoju samochodu z szambem kosztuje 150 zł. Dlatego zalecamy, aby wykonywać wykop stosunkowo wcześniej. - Spóźnia się dostawa, a koparka czeka. Co wtedy?
– Zbiorniki nie powinny być zakopywane od razu, więc nie odpowiadamy za jej oczekiwanie. Zalecamy odesłanie koparki zaraz po wykonaniu wykopu i zarezerwowanie jej na zasypanie zbiornika na drugi dzień, bądź zorganizowanie jej pracy u siebie na kilka godzin po zrobieniu wykopu. Można połączyć roboty ziemne – robiąc je jednego dnia. Nasza działalność to przemysł ciężki uzależniony od wielu czynników, na które nie mamy wpływu np. opóźnienia u pierwszego klienta, brak wykopu, zakopanie się samochodu, problemy z wjazdem bądź wyjazdem, kontrola inspekcji drogowej, korki, wypadki na drodze, złe warunki atmosferyczne i wiele innych. - Czy zbiorniki posiadają otwór na rurę kanalizacyjną ?
– Nasze szamba nie posiadają gotowego otworu na rurę kanalizacyjną, gdyż bardzo ciężko jest dostosować później rurę do tego otworu. Wykonać możemy na miejscu za dodatkową opłatą taki otwór. Wtedy mają Państwo gwarancję, że jest on we właściwym miejscu i o właściwej średnicy.
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z naszym konsultantem.
Biuro obsługi klienta: tel. 32 30 70 545 tel. 732 779 545